28 Eylül 2011 Çarşamba

Ofsayttan Anlayan Kız

      Bu sabah öyle bir bilinçle uyandım ki “Kara Murat benim!” diyerek Yel Değirmenlerine savaş açabilirdim. Durun ya karıştı hatlar galiba. Tilkilerim bağlantı hatası yaptı, lütfen bekleyiniz. Yükleme tamam,  çekilin yoldan Donkişot geliyor!
    

    Geçenlerde Fenerbahçe-Manisaspor arasında 1-1 biten bir maç olmuştu bilen bilir. Bunu bize bahsettirense maçı sadece kadınların ve çocukların izlemesiydi. Hatta bir “gol anı” oldu herkes “öööeeeee” diye bağırırken ofsayt gerekçesi ile gol sayılmadı.
   Ailenizin yazarı (gören de içimde bir edebiyat/kültür canavarı saklıyorum sanır ne yazarı ya!) yemedi içmedi maça gidecek hemcinsleri için en bilindik ama hiç birimizin anlamadığı futbol terimlerini derledi. Artık yalnız ve “cahil” değilsiniz! (Alkışı alayım, teşekkür ederim…)

Altı Pas: Birbiri ardına altı tane pas değil tabii ki bu. Ceza sahasını da (bunu da açıklayacağım ilerleyen maddelerde) içine alan ve kaleye kadar olan 6 yard’lık (yard bir uzunluk ölçüsü o da yaklaşık 5.5 metre imiş) alan. Adı da bu ölçüden geliyor. (Not alın hanımlar, boş durmayın)
       
Asist: Kısaca “gol pası” demektir. Yani X kişi Y kişiye pas verdiğinde Y kişi o pastan gol elde ediyorsa X’in yaptığına asist denir. (Aman Tanrım denklem gibi!)
      
Antrenör: Bir takımın veya çalıştırdığı kişinin başarısı için çeşitli stratejiler üretip bunu oyuna/müsabakaya/maça aktaran kişidir. (Çok pis cümle kurarım ona göre!)
     
Aut: Hücum yapan takım atak yaparken kazma bir şut/vuruşla topu kalecinin ve kalenin arkasında kalan kısma nişanlaması ile dışarı atması olayı. (Bkz. Sabri Sarıoğlu)
   
Averaj: Bir ligde veya turnuvada iki takımın puanının eşit olası durumunda üstün olan tarafı belirlemek için attıkları ve yedikleri gol sayısının farkından elde edilen puandır. (Kafam döndü yahu!)
   
Ceza Sahası: İki kalenin de önünde bulunan dikdörtgen şeklindeki yaklaşık 40.32 x 16.50 metrelik ölçülere sahip alan. Bu alanda Kaleci topu eli ile tutabilir, topla istediğini yapabilir. Bu alanda gole giden/hücum yapan takımın oyuncusu ayağında top varken düşürülür veya faule maruz kalırsa veya kalenin sahibi olan takımdan bir oyuncu topa el ile müdahale ederse hücumcu olanlar penaltı kazanır. (Of ne zormuş!)
  
Defans: Türkçesi Savunma demektir. Karşı tarafın topu kaleye gelmesin diye elinden geleni yapan ve en geride oynayan adamlar grubudur. İçlerinde stoper, sol bek, sağ bek, ön libero gibi tuhaf mevkii adlarına sahip adamlar vardır.
  
Forvet: Amacı gol atmak olan hücum oyuncusu. Karşı tarafın kalesine yakın oynar diğerleri ona adam gibi pas verirse “bitiricilik” yeteneği ile topa vurur, gol olur.
  
Hat Trick: Bir futbolcunun bir maçta tek başına 3 gol atması olayı.
  Kale Atışı/Vuruşu: Kaleci tarafından top auta gittiğinde kullanılan vuruş.
  
Köşe Vuruşu: Hücum yapan takım diğer takımın kalesine gidip tam gol atacakken savunmacı takımdan biri gelip son anda topu kalecinin ve kalenin arkasındaki kısma atıyorsa köşe vuruşu kullanılır. Hani var ya sananın köşelerinde bayraklar işte o noktalardan kullanılan vuruştur. (Ayrıca Bkz. Muz Orta) 
  
Ofsayt: İşte benim bu yazıyı yazmama sebep olay. Bir oyuncu kolları hariç (ki futbol ayak, kafa ve gövde ile oynanır) diğer takımın ceza sahasına doğru koşarken/giderken diğer takımın oyuncularından ve toptan daha önde/ilerde ve kale çizgisine daha yakınsa o oyuncu ofsaytta demektir. Bütün hengame, bağırış, çığırış işte bu yüzden.  
  
Plonjon: Kalecinin topu tutmak için artistik bir hareket ile yere paralel uçma hareketidir.
  
Taç Atışı: Topun sahanın geniş kenarlarından dışarı çıkması ile kullanılan vuruştur.
  
Tezahürat: Takımını destekleyen taraftarın yüksek sesle ve belli bir ritimle bağırarak söylediği kafiyeli sözler/şarkı.

Santra: Sahanın ortasında bulunan ve oyunun başladığı yuvarlak yer.
  
Sarı Kart: Bir oyuncu hafiften kural ihlali yaparsa, mesela küfür etmek, faul yapmak, hakemden izinsiz sahaya girip çıkmak ve  hakemin sözlü uyarısını dinlememek gibi, alacağı cezadır. 2 sarı kart kırmızı karta denk gelir ki bu da oyuncunun oyundan atılması anlamına gelir. Bir oyuncu üst üste iki maçta birer kez sarı kart görürse üçüncü maçta oynayamaz.

Serbest Vuruş: Savunma durumundaki takımın topa ceza sahası dışında elle dokunması veya bir oyuncuya faul yapması sonucunda kullanılan atış. (Frikik dedikleri ama kadının yapmadığı) Hani baraj kuruluyor, faul yapılan noktadan baraja kadar 9.15m’yi hesaplıyor Hakem o vuruş işte (Karışık değil zamanla anlarsınız)
  
Yardımcı Hakem: O beğenmediğimiz ve anlamadığımız ofsayt, köşe vuruşu gibi kararları Orta Hakeme söyleyen adamlardır.
  
Verkaç: Topa sahip oyuncunun topu yakındaki bir arkadaşına pas vererek boş bir alana kaçmasıdır.
  
   Ben de az değilmişim hani. Siz de öğrendi iseniz bundan sonrasına karışmam…

Sonra mı?
Futbol iyidir ama sadece bir oyundur...
Saygılar efendim…


5 yorum:

 1. vaayy, çok bilgili ve kültürlü gördüm seni bu konuda :). ilginç ve güzel bir yazı olmuş... izninle ek bilgiler vereyim mi sana? buyur:

  averaj: çok kasmışsın tanımda. bir takımın attığı golden yediği golü çıkar, al sana averaj.

  2li averaj: eğer iki takımın puanı aynı ise kimin üstte-altta olduğunu belirlemek için ilgili 2 takımın birbirleriyle yaptığı maça bakılır. burada da üstünlük kurulamıyorsa genel averajlara bakılır.. zaten eleme usulündeki mantık da böyledir... fenerbahçe geçen sene trabzonspor ile aynı puana sahip olmasına rağmen 2li averaj ile trabzon'a üstün geldiği için şampiyon oldu...

  3lü averaj: 3 takımın puanı eşitse birbirleriyle yaptığı maçlara bakılır.

  deplasman golü: eleme sistemlerinde çok önemlidir. diyelim ki her 2 maç da berabere bitti ya da her iki maçtaki fark da (yenen takımın attığı gol-yenilen takımın attığı gol) aynı ise deplasmanda kim daha çok gol atmış ona bakılır..o da aynı ise uzatma devrelerine ve penaltılara gider.

  geri pas: bir oyuncu kalecisine pas verebilir. şimdi, eğer oyuncu ayakla verdiyse pası, kaleci katiyyen eline alamaz ama ayak veya göğüs ile verdiyse alabilir...

  çift vuruş: ayakla geri pas verildi ama kaleci elle tuttu ya da normal durumda kaleci elinde çok bekletti ya da kafayı aşağı indirme/ayağı fazla yukarı kaldırma gibi durumlarda uygulanır. topa en az iki kere vurulması(yani iki farklı oyuncunun) gerekir. topa ikinci vuruştan sonra top oyuna girmiş sayılır.

  degaj: kalecinin top kucağında ya da elindeyken, yere değdirmeden ayakla vurduğu hareket.

  play off: yıllardır süper lige yükselecek takımı belirlemede kullanılır. lig normal biter, ilk 2 sıra doğrudan süper lige çıkar. 3.,4.,5.,6. aralarında play off oynar yani eleme usulü sistemle kazanan çıkar. bu 3. de olabilir, 6. da..aynı şey bu sene süper ligde de var. lig bitince şampiyon olan takım şampiyon sayılmayacak, ilk 4 sıra play off oynayacak...

  bek: "back"den gelir. savunma oyuncusu demektir. sık olmasa da arada kullanılır..

  santrfor: karşı takıma santra yaptıran kişidir. en ileride hüzum hattının ortasında oynayan kişi.

  forvet: hücum oyuncularının genel adıdır ama santrafor ile aynı şey değildir. quaresma, alex forvetken semih, hakan şükür, burak yılmaz santrfordur..

  stoper: savunmanın ortasında oynayan kişi.

  libero: savunmanın arkasını kollamakla sorumlu kişi. kaleci değil savunmacıdır. stoperin ya da genel savunma hattının hatalarını kapatır...


  aklımda birkaç şey daha vardı unuttum, aklıma gelirse yazarım ;)

  YanıtlaSil
 2. @Osman Turan: Bunları da yazacaktım ama daha temel bilgi vermek istedim.. Özellikle ofsayt konusunda aydınlatıcı olduğuma inanıyorum... Teşekkürler katkınız için...

  YanıtlaSil
 3. ofsaytı kısa ve net açıklamışsın. aydınlatıcı olmuş.. bunun bir de alışverişli-mağazalı versiyonu vardı :)

  ofsayt, a oyuncusu b oyuncusuna top attığında (a oyuncusunun ayağından çıktığı anda), b oyuncusunun kolları hariç vücudunun herhangi bir yeri rakip savunmanın en son oyuncusunun önündeyse (isterse 2 cm geçsin) uygulanır.

  şimdi burada ofsayt olmaması için kalecinin dışında bir oyuncu daha yani en az iki oyuncunun önde olması gerek, çizilen çizgi hattında...kaleci+en az 1 oyuncu ya da en az 2 oyuncu varsa bir oyuncunun önünde, bu ofsayt olmaz...hatta diyelim ki oyun devam ederken bir oyuncu oyun alanında yerde yatıyorsa (sakatlık, vs.) ve hakem de devam demişse, bu oyuncu çizgi hattının önündeyse ofsayt olmaz. yerde de yatsa oyun alanı içindedir çünkü...

  YanıtlaSil
 4. O kadar detay yazıp sıkmak istemedim işte..Özünü bilsinler yeter... Yine de teşekkürler bilgilendirdiğiniz için...

  YanıtlaSil