16 Mayıs 2011 Pazartesi

PaylaşMA

Kızlar paylaşımcıdır kendi aralarında. Minik kıskançlıkların ve gösterişin es geçildiği zamanlarda esirgenmez arkadaşlardan hiçbir şey… “Senin malın benim malım, benim malım da senin şekerim” paylaşımcılığını ve taşarcasına şeker davranışlar bütününü kapsar bu durum. Peki ya her şeyi paylaşmamak gerekiyorsa? Örneğin, kötü alışkanlıkları olan veya sigara, alkol, kumar gibi şeylere başlayacak bir arkadaş karşısındakini kendine çekmeye çalışabilir. “Bir daldan/kereden/fırttan/içimden bir şey olmaz” cümlesi müthiş bir tehlikenin habercisidir. Kaçın!
“Kaynıma iyi geldi”yi hatırladınız mı? İşte bu o zihniyet. Reçetesiz her türlü ilaç, bitkisel hap vs. tehlikelidir. Kayna iyi gelen her şey iyidir diye bir kural yok! Böyle arkadaşlar düşman başına!
Reçeteler de en tehlikeli paylaşımlardan biridir.
Parfümün hep kişiye özel olduğunu düşünürüm. Paylaşıldığında da zaten kişiye özel bir şeyin başkasında emanet gibi duracağı açıktır. Çünkü kişi parfümünü tenine ve beğenisine göre almıştır. Başkasına verirse nerede kaldı kişisel beğeni ve hatta özel hayat? Ben söyleyeyim, fıs diyince uçtu. İmzanızı çaldırmayın kızlar!
Kıskançlık da tehlikedir.Ay şekerim bakma sen çok kıskancımdır, benimkini öyle seviyorum ki uçan kuştan kıskanıyorum!” cümlesindeki gibi değil durum. Sevdiğini kıskananlar kıskanmaya dozunu kaçırmadan devam etsin. Kıskançlık zaten nasıl paylaşılır ki? Burada durum arkadaş topluluğu içinden birinin başına iyi bir şey gelince diğerlerinden sevinmeyen yani mutluluğu paylaşmayanın var olması. O kişiden uzak durmakta fayda var. Hırsları yüzünden bencilleşmesi ve Roma’yı yakması an meselesi olabilir! Kaçın!
Makyaj malzemeleri herhalde en çok paylaşılan olaydır. Kimisine normal gelebilir bu paylaşım. “Al şekerim senden kıymetli mi kullan!” diyebilir büyük bir kesim. Ama şu gerçek unutulmamalıdır; bu da parfüm gibi kişisel bir malzemedir. Hem durum sağlık açısından da zararlı. Başkasının ağzına/dudağına değen bir ruju kullanmak çok da hijyenik değil. Ya da rimel, far, göz kalemi gibi göze temas eden malzemeleri düşünürsek kör bile olunabilir! Ne demiştim? Kaçın!
Hesap ödemek paylaşımların kralıdır. Alman Usulünü bilmeyen yoktur sanırım. Herkes kendi hesabını kendisi öder. Bunun dışında bir arkadaş ortamında sürekli hesap kilitleme/yükleme gibi bir durum oluşuyorsa bu durumdan sakınmak gerekir. Ya da o kişiden/kişilerden uzak durmak. Bunun kızı erkeği yok gibi görünüyor. Çok cinsiyetsiz bir madde. Siz de yazın beyler!
Olumsuz bir hava ve depresyon karamsarlığı insanı yorar. Dertler tasalar paylaşıldıkça azalır, doğrudur. İtiraz yok buna. Ama takıntı haline gelmiş, kökleşmiş, içi baydıran ve karamsarlık veya olumsuzluktan ötesini düşündüren her olay dinleyeni/maruz kalanı içine çekebilir. Bu da paylaşım değil işkence olur! Hatta fikri empoze etmeye çalışmak en kötüsü! Neymiş efendim, kaçın!
Para diyince bir dakika durmak lazım. Küçük borçlar, paylaşımlar, minik maddi yardımlar sorun teşkil etmez. Burada büyük meblağlar söz konusu. Verilir, geri alınmazsa nice dostluk ve arkadaşlık biter gider. Para araya girince kızı erkeği yok bunun herkesin arası limoni olur. Maddiyat arkadaşlığın önüne geçmemeli. Neymiş demek ki dostunla ye iç alışveriş yapma!
Eski erkek arkadaş konuların konusudur ve en tehlikelisidir. Geride eskide kalan kişileri anıp durmak ve arkadaşları da buna dahil edip durumu iyice takıntıya dönüştürmek meselelerin en korkuncudur. Hatta eski kısmını atılsın erkek arkadaşların gizlisi saklısı ve yaşananların özelinin paylaşımı karşı tarafa ileride koz vermek demektir. Unutulmamalıdır ki kadınlar/kızlar kendisine zarar verene en kötüsünü yapar ve her veri onlar için altın değerindedir. Demek ki neymiş söz gümüşse sükut altınmış!

Saygılar efendim…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder